Ogólnopolski serwis na temat Poczty Polskiej

Jak działa wysyłka za pobraniem Poczta Polska?


03.04.2023 r.

Pewnie zastanawiałeś się często, jak działa wysłanie swojej paczki za pobraniem. W tym artykule otrzymasz wszelkie możliwe odpowiedzi na to pytanie, a także dowiesz się, ile taka usługa może wynosić.

Co to jest wysyłka za pobraniem?

Wysyłka za pobraniem jest to nic innego jak usługa, która jest oferowana przez praktycznie większość firm pocztowych jak i kurierskich. Zasada działania jest banalnie prosta. Firma pocztowa dostarcza daną przesyłkę do odbiorcy, który podczas doręczenia musi uiścić opłatę za przesyłkę, odpowiednio wcześnie uzgodnioną z nadawcą. Potem pieniądze przekazywane są do nadawcy. Czyli poza doręczeniem paczki firma realizuje również transakcję pieniężną. Najważniejsze jest jednak to, iż opcje przesyłki kurierskiej za pobraniem musi podać nadawa. Jest on również zobowiązany do podania konkretnej kwoty, jaką przy odbiorze przesyłki ma uiścić odbiorca. Zwykle za przesyłkę kurierską pobraniową trzeba dodatkowo zapłacić. Koszty takiej usługi spadają bądź na nadawcę, bądź na odbiorcę.

Ceny usługi wysłania paczki kurierem za pobraniem

Ceny dostawy różnią się od siebie w zależności od czynników takich jak:


  • konkretna usługa dostawy pocztowej
  • gabaryty oraz waga przesyłki
  • zadeklarowanej przez klienta wartości paczki
  • skorzystania z innych dodatkowych usług

Najtańszą opcją jest wybranie usługi Paczka+. Cena takiej przesyłki zaczyna się od 9,9 złotych. Oczywiście co do takiej paczki są pewne ograniczenia głównie gabarytowe i rozmiarowe. Nie ma bowiem być cięższa od 30 kilogramów. Droższą opcją jest wybranie zwykłej paczki pocztowej, której ceny zaczynają się od 13,9 złotych. W tej opcji klient ma możliwość wybrać dostawę ekonomiczną albo priorytetową, oczywiście droższą, ale za to ma pewność szybszej dostawy. W przypadku usługi za pobraniem klient musi zapłacić dodatkowo od 4 do 7,2 złote. Warto jest dodać, że cena tej usługi nie jest uzależniona od kwoty pobrania przesyłki.