Ogólnopolski serwis na temat Poczty Polskiej

Zagraniczny list zwykły Poczty Polskiej


25.04.2023 r.

Zagraniczny list zwykły Poczty Polskiej. Ile czasu idzie list zwykły za granicę? Jak wysłać list za granicę Poczta Polska?

Jak wysłać zagraniczny list zwykły Poczty Polskiej?

Zagraniczny list zwykły Poczty Polskiej to usługa, która umożliwia wysłanie przesyłki listowej do adresata znajdującego się poza granicami Polski. Listy zwykłe to przesyłki, które są dostarczane w standardowym czasie, bez dodatkowych usług śledzenia i potwierdzenia doręczenia. Aby nadać zagraniczny list zwykły Poczty Polskiej, należy skorzystać z usługi pocztowej i odpowiednio przygotować przesyłkę. List należy umieścić w kopercie o odpowiednim rozmiarze i wykonać adres na kopercie zgodnie z wymaganiami pocztowymi. Następnie, należy uiścić opłatę za wysłanie przesyłki, która zależy od kraju docelowego oraz wagi przesyłki. Zagraniczny list zwykły Poczty Polskiej może zostać dostarczony do adresata w około 7-14 dni roboczych, choć czas ten może się wydłużyć w przypadku przesyłek kierowanych do odległych miejsc lub krajów, gdzie występują trudności związane z transportem. W przypadku przesyłek kierowanych do państw spoza Unii Europejskiej, czas dostarczenia może wynieść nawet kilka tygodni.

Warto zaznaczyć, że zagraniczne listy zwykłe Poczty Polskiej nie posiadają możliwości śledzenia oraz potwierdzenia doręczenia, co oznacza, że nie ma możliwości sprawdzenia, czy przesyłka została dostarczona do adresata. W celu zwiększenia pewności doręczenia przesyłki, można skorzystać z dodatkowych usług, takich jak np. list polecony czy priorytetowy. Odbiorcy zagranicznych listów zwykłych Poczty Polskiej muszą pamiętać, że w przypadku przesyłek kierowanych do państw spoza Unii Europejskiej, mogą zostać obciążeni dodatkowymi opłatami celno-skarbowymi, które są pobierane przez organy celne danego kraju. Opłaty te mogą być pobierane od odbiorcy przesyłki i są uzależnione od wartości przesyłki oraz polityki celnej danego kraju.

Wymiary zagranicznego listu zwykłego

List zagraniczny musi spełniać określone wymiary, aby został doręczony. Maksymalna suma długości, szerokości i wysokości wynosi 900 mm, ale największy z tych wymiarów, czyli długość, nie może przekraczać 600 mm. Natomiast minimalny rozmiar strony adresowej wynosi 90 x 140 mm. W przypadku przesyłek w formie rulonu, maksymalna suma długości plus podwójnej średnicy to 1040 mm, ale największy wymiar (długość) nie może przekroczyć 900 mm. Minimalna suma długości plus podwójnej średnicy wynosi 170 mm, a największy wymiar (długość) nie może być mniejszy niż 100 mm. Wymiary te są ustalane z tolerancją +/-2 mm. Waga przesyłki nie może przekroczyć 2 kilogramów.

Ile czasu idzie list zwykły za granicę?

List zwykły za granicę może dotrzeć do odbiorcy w różnym czasie w zależności od kraju docelowego. Literą D oznaczono dzień nadania przesyłki. W przypadku priorytetowej przesyłki, doręczenie do krajów strefy A (Europa łącznie z Cyprem, całą Rosją i Izraelem) powinno nastąpić w ciągu trzech dni roboczych od dnia nadania (D+3), natomiast do krajów strefy B (Ameryka Północna, Afryka), C (Ameryka Południowa, Środkowa i Azja), D (Australia i Oceania) - w ciągu pięciu dni roboczych (D+5). Przesyłki nadane po godzinie 15.00 są traktowane jako nadane w dniu następnym.

W przypadku krajów Unii Europejskiej obowiązuje standard doręczenia 85% przesyłek najszybszej kategorii (priorytet) w ciągu trzech dni roboczych (D+3) oraz doręczenia 97% przesyłek w ciągu pięciu dni roboczych (D+5). Natomiast w przypadku pozostałych krajów obowiązuje standard doręczenia 80% przesyłek najszybszej kategorii (priorytet) w ciągu pięciu dni roboczych (D+5). Ostateczny termin dostarczenia przesyłki może jednak odbiegać od terminu przewidywanego.

Ile kosztuje wysłanie listu zwykłego za granicę?

Wysłanie listu zwykłego za granicę to popularna forma przesyłki pocztowej, która umożliwia wysłanie przesyłki listowej do adresata znajdującego się poza granicami Polski. Koszt wysłania listu zwykłego za granicę zależy od kilku czynników, takich jak kraj docelowy, waga przesyłki oraz wybrana przez nadawcę forma dostarczenia. Podstawowe stawki za wysłanie listu zwykłego za granicę Poczty Polskiej różnią się w zależności od strefy, do której przesyłka jest kierowana. Strefy te obejmują Europę, kraj G-20 oraz pozostałe kraje. Najtańsza przesyłka w strefie A kosztuje 8 złotych, a najdroższa w strefie D aż 147 złotych. Pełny cennik znajduje się na oficjalnej stronie Poczty Polskiej pod linkiem: https://www.poczta-polska.pl/hermes/uploads/2023/01/Cennik-uslug-powszechnych-w-obrocie-krajowym-i-zagranicznym.pdf