Ogólnopolski serwis na temat Poczty Polskiej

Zagraniczny list polecony Poczty Polskiej


25.04.2023 r.

Zagraniczny list polecony Poczty Polskiej. Ile kosztuje list polecony za granicę? Jak śledzić list polecony za granicą?

Zagraniczny list polecony Poczty Polskiej

Zagraniczny list polecony Poczty Polskiej to jedna z opcji wysyłki listów za granicę, która zapewnia większą ochronę i pewność doręczenia. Poza standardowymi usługami priorytetowego przesyłania listów, zagraniczny list polecony daje możliwość uzyskania potwierdzenia nadania i śledzenia przesyłki w systemach eMonitoringu oraz niektórych zagranicznych operatorów. W przypadku utraty lub uszkodzenia przesyłki, nadawca może ubiegać się o odszkodowanie w zależności od wartości przesyłki. Odbiorca listu poleconego zagranicznego musi okazać dokument tożsamości, a w przypadku doręczenia z potwierdzeniem odbioru, także podpis na liście doręczenia. Dzięki temu, nadawca ma pewność, że jego list dotrze do adresata i będzie miał potwierdzenie tego faktu.

Wymiary zagranicznego listu poleconego Poczty Polskiej

Maksimum: długość, szerokość i wysokość - 900 mm, gdzie długość nie może przekroczyć 600 mm

Minimum: 90x140 mm

Wymiary zagranicznego listu poleconego w formie rulonu:

Maksimum: długość wraz z podwójną średnicą to 1040 mm, gdzie długość nie może przekroczyć 900 mm

Minimum: suma długości wraz z podwójną średnicą to 170 mm, gdzie długość nie może być mniejsza niż 100 mm

Terminy doręczenia zagranicznego listu poleconego Poczty Polskiej

Należy pamiętać, że wszystkie udostępnione terminy doręczenia zagranicznego listu poleconego Poczty Polskiej są jedynie przewidywane. Z powodu różnych sytuacji mogą one ulec opóźnieniu. Jeśli chodzi o kraje strefy A, czyli (Europa łącznie z Cyprem, całą Rosją i Izraelem maksymalny czas doręczenie to 3 dni robocze. W przypadków krajów strefy B, C oraz D list zostanie doręczony maksymalnie do piątego dnia roboczego. Godnym uwagi jest fakt, że wszystkie przesyłki, które zostały nadane po godzinie 15:00 są traktowane jako nadane w następnym dniu.

Należy zaznaczyć, że w ramach zagranicznego listu poleconego Poczty Polskiej może wysłać druki, dokumenty, czasopisma, książki, a także drobne rzeczy, które są dopuszczone do przewozu pocztowego. Ważnym aspektem jest to, że w przesyłkach listowych mogą zostać umieszczone takie zwierzęta jak pszczoły, pijawki i jedwabniki, pasożyty i niszczyciele szkodliwych owadów, a także muchy z rodziny wywilżnowatych.

Ile kosztuje list polecony za granicę?

Cennik zagranicznych listów poleconych zależy od wagi i miejsca nadania listu. Za list polecony o wadze do 50 g zapłacimy 18,90 złotych, do 100 g - 19,40 złotych, a do 350 g - 20,00 złotych. Cena nadania listu przekraczającego wagę 350 g zależy od miejsca wysyłki i może wynieść od 20,60 złotych (dla wysyłki na terenie Europy, Rosji, Cypru i Izraela) do 39,80 złotych (dla wysyłki do Australii i Oceanii). Za listy ważące od 500 g do 1000 g należy zapłacić od 34,60 złotych (dla wysyłki na terenie Europy, Rosji, Cypru i Izraela) do 73,30 złotych (dla wysyłki do Australii i Oceanii), a za listy o wadze od 1000 g do 2000 g - od 64,20 złotych (Europa, łącznie z Rosją, Cyprem i Izraelem) do 152,30 złotych (Australia i Oceania). Cena nadania listu poleconego zależy również od miejsca przeznaczenia i może się różnić w zależności od strefy, do której przesyłka jest wysyłana.